Świadomość statusu VAT-UE nabywcy ma wpływ na stawkę VAT przy WDT
Gdy dostawca wiedział, że jego kontrahent z Hiszpanii nie został zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie ma prawa zastosować dla WDT stawki podatku w wysokości zero proc. KINGA PIOTROWSKA
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 sierpnia 2020 r. (I FSK 1650/17).
W 2016 r. spółka dokonała na rzecz kontrahenta z Hiszpanii wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Kontrahent na dzień dostawy nie był zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych i nie zarejestrował się już po otrzymaniu towarów, co spowodowało, że spółka opodatkowała tę transakcję według stawki krajowej.
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym możliwości zastosowania zerowej stawki VAT do tej dostawy. Spółka, powołując się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, wywiodła, że brak identyfikacji nabywcy do czynności wewnątrzwspólnotowych nie może być podstawą zakwestionowania zastosowania zwolnienia do dostawy zrealizowanej przez dostawcę.
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe i wydał interpretację indywidualną, w której stwierdził, że w przypadku dokonania dostawy na rzecz nabywcy, który nie jest zidentyfikowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta